جی آر سی یا جی اف آر سی(GFRC)

ابزار پلی یورتان
ابزار پلی یورتان گروه تولیدی فرسان کو
ژوئن 26, 2021
سقف کاذب چیست؟
ژوئن 27, 2021

جی آر سی یا جی اف آر سی(GFRC)

جی آری سی

جی آری سی

جی آر سی | جی ار سی

 

یا همان جی اف آر سی ( GFRC ) از  محصولات خاص مجموعه فرسان کو می باشد . امروزه یکی از دغدغه های اصلی معمارین نمای ساختمان ها و بناها و سازه ها می باشد . این مهم از دغدغه های صنعت ساخت و ساز ( سرمایه گذاران ، مهندسین مجری ، مشاوران و معماران نما ) می باشد .

یکی از مناسب ترین مصالح امروزی جهت نمای ساختمان ، بتن مسلح ده با الیاف شیشه یا همان بتن جی آر سی یا جی اف آر سی می باشد .

علت اینکه این محصول امروزه مورد توجه معماران و طراحان دکوراسیون ومهندسین شده است را می توان به صورت اجمالی به این صورت عنوان کرد :

  • بسیار سبک بوده و نسبت به دمای هوا و حرارت آتش عایق قوی و مقاوم در برابر سیل و زلزله و سایر بلایای طبیعی می باشد .
  • نصب جی ار سی بسیار آسان بوده و زمان بر نمی باشد .
  • به خاطر ساختار تشکیل دهنده آن مناسب برای استفاده در تمامی شرایط آب و هوایی و اقلیمی می باشد .
  • جی اف ار سی بخاطر پوشش نانویی که دارد از آلودگی مبرا بوده و استفاده از آن آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند .
  • به خاطر داشتن بافت ها و طرح های متنوع و زیبا در رنگ های مختلف تمامی سلیقه ها را راضی نگه داشته و طرفداران بسیاری دارد .
جی ار سی

جی آر سی ( جی اف ار سی)

کاملا روشن است که بتن تسلیح شده توسط الیاف شیشه بواسطه اشتراک سیلیس در سیمان بکار رفته و الیاف ، یک کریستالیزاسیون بین بتن و الیاف ایجاد می کند و همین موضوع باعث می شود مقاومت کششی بتن بالا برود و به همین علت از ترک های سطحی و عمقی در بتن تا حد مناسب جلوگیری می شود .

کاشفین این محصول روس ها می باشند . بعلت افزایش ساخت و سازها و کمبود مصالح این محصول جایگزین دیگر محصولات ساختمانی در اروپا شد .

جی‌ آر سی | جی ار سی که در قرن بیستم رواج پیدا کرده برای بیش از 30 سال در معماری ، مهندسی و زیبایی‌شنایی ساختمان‌های لوکس و مدرن در سراسر جهان نقش بارزی داشته است . امروزه جی‌ آر سی در بیش از 100 کشور تولید می‌ شود.

در کشور عزیز ما ایران نیز استفاده از این محصول در یک دهه اخیر افزایش زیادی پیدا کرده است و امروزه بعنوان یکی از مصالح مناسب جهت استفاده در نمای بیرونی ساختمان ها کاربرد زیادی  دارد .

ترکیب اصلی بتن جی آر سی یا همان جی اف ار سی (GFRC) از سیمان سیاه و یا سیمان سفید و سنگ دانه های سیلیسی دارای دانه بندی مشخص و الیاف شیشه است . گاها برای ارتقاء ویژگی این بتن از مواد افزودنی و پیگمنت ها نیز استفاده می شود .

جی‌ آر سی از خانواده‌ مواد کامپوزیتی تقویت شده با پایه سیمانی است که در ترکیب با فایبرگلاس‌های قلیایی مقاوم شده است . از آن جا که محصولات جی‌ آر سی را می توان تا مقاطعی به نازکی 6 میلیمتر ( یک چهارم اینچ ) تبدیل کرد ، لذا وزن این محصول خیلی کمتر از محصولات بتنی پیش‌ساخته قدیمی می شود که با این ترکیب مناسب برای استفاده در زمینه های مختلف معماری و مهندسی می باشد .

در نصب این محصول گاها معماران عزیز از پنلهای مختلف مثل جوش قطعات در زیرسازی و یا اتصال آنها بوسیله پیچ و … بهره می گیرند و گاهی نیز جهت کاهش هزینه ها بوسیله همان سیستم قدیمی از طریق ملات و دوغ آب  آن را اجرا می نمایند .

شما می توانید جهت استفاده از جی آر سی و یا جی اف آر سی (GFRC) از محصولات تولیدی فرسان کو بهره مند شوید و جهت اطمینان از کیفیت محصول نصب و اجرای آن را نیز به شرکت واگذار نمایید تا بتوانید همواره با خیالی آسوده اجرای نمای ساختمان را به شرکتی مناسب و مورد اطمینان واگذار کنید .

محصول جی آر سی یا جی اف ار سی مجموعه فرسان کو از بالاترین کیفیت و خدمات پس از فروش در صنعت ساخت و ساز در سراسر کشور است و آماده ارائه خدمات فروش ، نصب و اجرا و خدمات پس از فروش است . علاوه بر آن ابزار پلی یورتان نیز یکی دیگر از محصولات تولیدی مجموعه فرسان کو می باشد که امروزه جایگزین بسیار مناسبی برای گچبری های سنتی شده است . همواره شعار مجموعه فرسان کو استفاده از ابزار پلی یورتان با کیفیت و با هزینه مناسب و به صرفه برای معماران و مهندسین باتجربه می باشد .

جی آر سی

جی ار سی

بطور کلی میتوان گفت که نمای جی آر سی و یا جی اف آر جی یکی از نماهای متداول که از سالهای دور در کشورهای اروپایی پرکاربرد بوده است نمای جی آر سی یا جی اف آر سی که مخفف GLASS FIBER REIN FORCED CONCRETE (GFRC ) مصلح با الیاف شیشه می باشد که در سالهای اخیر در کشورهای حوزه خلیج فارس ، ترکیه و همچنین ایران به علت خصوصیات ویژه در اجرای انواع طرحهای نما جایگاه خودرا پیدا کرده است .

ازجمله خصوصیات نمای جی ار سی (GFRC) افزایش مقاومت کششی و همچنین عدم ترک و عدم ایجاد خلل و فرج در نما به دلیل ترکیب سیمان و سیلیس و الیاف شیشه میباشد از دیگر خصوصیات متریال GFRC  میتوان به توانایی این مصالح در تولید انواع اجزای نمای رومی مثل ستون و سرستون و پاستون و قاب پنجره ، کنسول سراحی ، حفاظ بالکن و غیره و همچنین انواع اجزای نمای مدرن مثل قطعات یک تکه بتن در ابعاد یک در یک و ضخامت 2 تا 5 سانتی متر و حتی بزرگتر از آن و یا تولیدات مشابه طرح چوب و یا آجر و همچنین تولیدات قطعات هندسی و گره اسلامی و غیره اشاره کرد .

گروه تولیدی فرسان با داشتن سالها تجربه تولید متریال GFRC ( جی اف ار سی ) می باشد . که در بحث تولیدات نمای رومی مرقوم به صرفه تر با مقاومت بالاتر و سبک تر نسبت به انواع سنگ می باشد .

(محصولات تولیدی را میتوانید در قسمت محصولات وب سایت ملاحظه بفرمایید) .

جی اف آر سی را به دو روش میتوان نصب نمود :

روش اول : که در نماهای رومی هم کاربرد بیشتری دارد روش تر یا به اصطلاح دوغابی میباشد که در این روش مانند نصب سنگ قطعات اول اسکوپ میشود و بعد با دوغاب پشت کار پر میشود . روش دوم : که روش خشکه چینی میباشد نیاز به زیر سازی پشت کار و نصب قطعات با جوش و یا پیچ و مهره به زیر سازی مربوطه میباشد .

روش دوم : که روش خشکه چینی میباشد نیاز به زیر سازی پشت کار و نصب قطعات با جوش و یا پیچ و مهره به زیر سازی مربوطه می باشد .