مصالح ساختمانی هوشمند چه نقشی در ساختمان های مدرن دارند ؟

بتن اکسپوز نما فرسان کو
هر آنچه در رابطه با بتن اکسپوز باید بدانید.
آگوست 3, 2022
سنگ های نورگذر ماربونکس
سنگ های نورگذر ماربونکس چه نوع سنگ هایی هستند؟
ژانویه 9, 2023

مصالح ساختمانی هوشمند چه نقشی در ساختمان های مدرن دارند ؟

مصالح ساختمانی هوشمند

مقدمه :

با گذشت زمان و افزایش تصاعدی جمعیت ، باعث افزایش نیاز انسان به مسکن و به طور کلی ساختمان نیز افزایش پیدا کرده است . در دوره ای که تکنولوژی بر همه جوانب زندگی بشر تاثیر بسیار محسوس و چمگیری دارد ، دیگر روش های قدیمی تهیه و استفاده از مصالح ساختمانی سنتی رو به منسوخ شدن رفته و وارد مرحله ی جدیدی از پیدایش خود شده است . متریال های نوین از هدر رفت زمان اجرا جلوگیری کرده از سنگین شدن سازه های به کار رفته در ساختمان پیشگیری کرده ، افزایش عمر مفید مصالح ساختمانی و همچنین افزایش مقاومت ساختمان ها در برابر زلزله و هر نوع تنش را به همراه دارند . ابزار پلی یورتان یکی از این مصالح نوین هستند که کارایی زیادی در معماری نوین ساختمان ها ایفا می کنند .

یک معمار آلمانی به نام آکسل ریتر می گوید : " بکارگیری مواد و متریال هایی که خصوصیات آن ها تحت تاثیر گرما ، نور و یا رطوبت تغییر پیدا کند ، در آینده موجب انقلابی در معماری خواهد شد . به طوری که شاهد خواهیم بود ساختمان های آینده رنگ ، اندازه و شکل خود را در تبادل با محیط اطراف خود تغییر دهند و معماران آینده قادر به طراحی ساختمان هایی خواهند بود که هندسه ی آن ها مطابق با وزن انسان هایی که درون ساختمان هستند تغییر یابند. "

تعریف مصالح هوشمند :

مصالح هوشمند به واسطه ی هوشمندی ذاتی که دارند ، در برابر محرک های خارجی متفاوت مانند نور ، دما یا میدان مغناطیسی القا شده واکنش نشان می دهند و در رنگ ، بافت ، شکل و شفافیت آن ها تغییر فیزیکی ایجاد می شود . به طور کلی این تحولات وضعیت فیزیکی در ساختار مولکولی و یا پیوند بین اتم ها رخ می دهد . این تغییرات یا در بطن مواد اتفاق می افتد یا به صورت تبدیل انرژی به صورت های دیگر انجام می شود . تنوع مصالح هوشمند در حدی است که هر کدام از آنها به یک یا چند محرک خارجی واکنش نشان می دهند . اما هنوز دانش مهندسان و معماران کشور ما به دلیل نو بودن این مصالح بسیار ناچیز می باشد .


چنانچه علاقمند به طراحی و اجرا و یا بازسازی نمای ساختمان خود به صورت نمای رومی می باشید جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید .


طبقه بندی مصالح هوشمند :

پنج ویژگی اصلی متمایز کننده مصالح هوشمند از مصالح سنتی مورد کاربرد در معماری که شامل سرعت ، چندگانگی ، خودگردانی ، گزینشگری و هدفمندی است عاملی برای طبقه بندی مصالح هوشمند بر اساس خصوصیات فیزیکی می باشد .

  1. قابلیت تغییر خواص
  2. قابلیت تبادل انرژی
  3. بازگشت پذیری

مزایای بکارگیری مصالح ساختمانی هوشمند

  1. کوتاه شدن زمان اتمام انواع پروژه های ساختمانی به نحوی محسوس و قابل توجه
  2. کاهش هزینه های اجرا
  3. افزایش مقاومت کلی سازه
  4. سهولت در اجرا و روان تر شدن پروسه ساخت