مصالح ساختمانی هوشمند چه نقشی در ساختمان های مدرن دارند ؟

بتن اکسپوز نما فرسان کو
هر آنچه در رابطه با بتن اکسپوز باید بدانید.
آگوست 3, 2022

مصالح ساختمانی هوشمند چه نقشی در ساختمان های مدرن دارند ؟

مصالح ساختمانی هوشمند

مقدمه :

با گذشت زمان و افزایش تصاعدی جمعیت ، باعث افزایش نیاز انسان به مسکن و به طور کلی ساختمان نیز افزایش پیدا کرده است . در دوره ای که تکنولوژی بر همه جوانب زندگی بشر تاثیر بسیار محسوس و چمگیری دارد ، دیگر روش های قدیمی تهیه و استفاده از مصالح ساختمانی سنتی رو به منسوخ شدن رفته و وارد مرحله ی جدیدی از پیدایش خود شده است . متریال های نوین از هدر رفت زمان اجرا جلوگیری کرده از سنگین شدن سازه های به کار رفته در ساختمان پیشگیری کرده ، افزایش عمر مفید مصالح ساختمانی و همچنین افزایش مقاومت ساختمان ها در برابر زلزله و هر نوع تنش را به همراه دارند . ابزار پلی یورتان یکی از این مصالح نوین هستند که کارایی زیادی در معماری نوین ساختمان ها ایفا می کنند .

یک معمار آلمانی به نام آکسل ریتر می گوید : " بکارگیری مواد و متریال هایی که خصوصیات آن ها تحت تاثیر گرما ، نور و یا رطوبت تغییر پیدا کند ، در آینده موجب انقلابی در معماری خواهد شد . به طوری که شاهد خواهیم بود ساختمان های آینده رنگ ، اندازه و شکل خود را در تبادل با محیط اطراف خود تغییر دهند و معماران آینده قادر به طراحی ساختمان هایی خواهند بود که هندسه ی آن ها مطابق با وزن انسان هایی که درون ساختمان هستند تغییر یابند. "

تعریف مصالح هوشمند :

مصالح هوشمند به واسطه ی هوشمندی ذاتی که دارند ، در برابر محرک های خارجی متفاوت مانند نور ، دما یا میدان مغناطیسی القا شده واکنش نشان می دهند و در رنگ ، بافت ، شکل و شفافیت آن ها تغییر فیزیکی ایجاد می شود . به طور کلی این تحولات وضعیت فیزیکی در ساختار مولکولی و یا پیوند بین اتم ها رخ می دهد . این تغییرات یا در بطن مواد اتفاق می افتد یا به صورت تبدیل انرژی به صورت های دیگر انجام می شود . تنوع مصالح هوشمند در حدی است که هر کدام از آنها به یک یا چند محرک خارجی واکنش نشان می دهند . اما هنوز دانش مهندسان و معماران کشور ما به دلیل نو بودن این مصالح بسیار ناچیز می باشد .


چنانچه علاقمند به طراحی و اجرا و یا بازسازی نمای ساختمان خود به صورت نمای رومی می باشید جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید .


طبقه بندی مصالح هوشمند :

پنج ویژگی اصلی متمایز کننده مصالح هوشمند از مصالح سنتی مورد کاربرد در معماری که شامل سرعت ، چندگانگی ، خودگردانی ، گزینشگری و هدفمندی است عاملی برای طبقه بندی مصالح هوشمند بر اساس خصوصیات فیزیکی می باشد .

  1. قابلیت تغییر خواص
  2. قابلیت تبادل انرژی
  3. بازگشت پذیری

مزایای بکارگیری مصالح ساختمانی هوشمند

  1. کوتاه شدن زمان اتمام انواع پروژه های ساختمانی به نحوی محسوس و قابل توجه
  2. کاهش هزینه های اجرا
  3. افزایش مقاومت کلی سازه
  4. سهولت در اجرا و روان تر شدن پروسه ساخت