رابیتس و موارد استفاده ی آن

انواع ابزار پیش ساخته
انواع ابزار پیش ساخته
ژوئن 30, 2021
تفاوت ابزار پیش ساخته گچی و پلی یورتان
جولای 31, 2021

رابیتس و موارد استفاده ی آن

رابیتس

رابیتس چیست ؟

رابیتس یک ورق فولادی مشبک است که ظاهری متفاوت با ورق ساده فلزی داشته و از ورقهای گالوانیزه گرم تشکیل شده است. به این صورت که ورق‌های گالوانیزه را در دستگاه‌هایی خاص برش و کش‌ می دهند و شبکه‌‌ای متشکل از رشته‌هایی از جنس گالوانیزه تولید‌ می‌کنند . از آن جا که رابیتس در زیر و پایه کار قرار می گیرد و پس از پایان کار دسترسی به آن به منزله ی خراب شدن کل کار است لذا از ورق گالوانیزه به خاطر مقاومت بالای آن در برابر رطوبت در رابیتس استفاده می کنند. رابیتس‌ کاری با سیم رابیتس انجام می شود . که این سیم یک مفتول 1.2 میلی‌متر است و در دو نوع نرم و سخت طبقه‌بندی‌شده و به دو روش گالوانیزاسیون گرم و گالوانیزاسیون سرد تولید می شود. رابیتس که در گویش عامیانه به آن راویز یا راویس نیز می گویند از چشمه هایی در اندازه های مختلف تشکیل شده است که سایز و وزن این چشمه ها ، تعداد ستون های رابیتس در قیمت رابیتس تعیین کننده است. در هنگام سفارش رابیتس باید به تناسب وزن و تعداد رابیتس با متراژ پروژه و مورد مصرف دقت شود تا از تحمیل هزینه های اضافی جلوگیری شود . هنگام خرید ، برای مطمئن شدن از کیفیت خوب رابیتز می توانید آن را چند بار به زمین بیاندازید چنانچه تکه های گالوانیزه از هم جدا شدند نشان دهنده ی کیفیت نامطلوب محصول است . در سقف‌های کاذب که نیاز به انعطاف بیش‌تری از ورق‌ها داریم، از ورق‌های نازک‌تر استفاده می‌ شود اما برای نمای ساختمان چون راویز باید وزن سنگ نما را تحمل کند ، از راویز 13 ستونی سنگین‌تر استفاده می‌کنند.

تقسیم بندی انواع رابیتس ها :

رابیتسها بر اساس تعداد ستون به رابیتس 9 ستون ، 11 ستون و 13 ستون تقسیم بندی می شوند . بر اساس چشمه های آن به اشکال مختلف دایره ای ، مربعی و لوزی تولید و عرضه می شوند . در ایران اکثر چشمه های راویس شبیه به متوازی الاضلاع با دو زاویه تند و دو زاویه باز تولید می شود. بر اساس وزن نیز ، رابیتس 9 ستون به وزن 650 گرم، 780 گرم، 870 گرم و 900 گرم ، رابیتس 11 ستون به وزن 830 گرم و 860 گرم ، رابیتس 13 ستون به وزن 860 گرم، 930 گرم، 1000 گرم و 1080 در بازار رواج دارد .

کاربرد های رابیتس :

در صنعت ساختمان سازی ، عمدتا در فضاهای داخلی جهت ایجاد سقف کاذب برای گچکاری و ایجاد آرک و نور مخفی ، در نماسازی برای ایجاد طرح های حجیم و زیبا ، در بتن ریزی فونداسیون و پوشاندن بتن سیمانی و تیر آهن و آرماتور ، ساخت دیوار کاذب و جلوگیری از ترک دیوارها ، سقف شیروانی ، ساخت آلاچیق ، در زیرسازی نمای ساختمان برای نصب نمای سنگی ، سیمانی ، چوبی ، نمای رومی و کامپوزیت و … بیشترین استفاده از رابیتس می شود. استفاده از راویز در صنعت مجسمه سازی به خصوص پیکر تراشی و ساخت انواع تندیس و فرم دادن به سطوح سه بعدی پیچیده و منحنی های مرکب نیز رایج است .

مزایای و معایب رابیتس :

مزایا:
  • به دلیل سطح مشبک آن بیشتر ملات های ساختمانی از جمله گچ و سیمان به آن می چسبد و ضمن ایجاد مانع فیزیکی وجود چشمه ها باعث عبور جریان هوا ، آب و نور می شود .
  • این شبکه ی فلزی دارای مقاومت و دوام بالایی هستند و چون فشار در سراسر ورق پخش می شود ، بیشتر از یک ورق فلزی ساده فشار و وزن زیاد را تحمل می کند و برای گچ کاری مناسب می باشند .
  • دسترسی به مصالح مورد استفاده در راویز کاری سهل و آسان است .
  • قابلیت اجرا در طرح ها و سبک های دلخواه به سفارش مشتری
معایب :
  • سرعت اجرای کار نسبتا کم است .
  • عدم وجود خاصیت آکوستیک و ضد صدا
  • مقدار گچ مورد استفاده در راویز کاری بسیار زیاد است .
  • ایجاد ترک‌های فراوان در پوشش نهایی به خصوص در گچ به دلیل اختلاف انبساط حرارتی این محصول فولادی و اندود یا نوسانات ناشی از لرزش ساختمان که حتی ممکن است باعث شود به مرور زمان اندود از این محصول کاملا جدا شود.
  • این محصول در مقایسه با سایر روش های اجرای سقف کاذب وزن نسبتا بالایی دارد .
  • عدم امکان ایجاد اشکال کوچک ، ظریف و مینیاتوری
 

لازم به ذکر است ابزار پیش ساخته پلی یورتان یکی از محصولات تولیدی مجموعه فرسان کو می باشد که امروزه جایگزین بسیار مناسبی برای گچبری های سنتی شده است . جهت اطلاعات بیشتر می توانید مطلب ابزار پلی یورتان را مطالعه نمایید .