بتن اکسپوز پیش ساخته بهتر است یا درجا؟

بتن پیش ساخته جی اف ار سی سه بعدی
5 تفاوت بتن اکسپوز و جی اف ار سی با سیمانکاری چیست؟
آگوست 19, 2023
نمای ویلای دوبلکس با بتن اکسپوز ساده و طرح چوب
نمای ساختمان بتن اکسپوز و جی اف ار سی gfrc -ساری-مازندران
آگوست 29, 2023

بتن اکسپوز پیش ساخته بهتر است یا درجا؟

بتن اکسپوز پیش ساخته طرح لاریز مجموعه فرسان کو

چرا باید از بتن اکسپوز پیش ساخته به جای بتن اکسپوز درجا استفاده کنیم ؟

در این مقاله سعی داریم به مزایای استفاده از بتن اکسپوز پیش ساخته نسبت به بتن اکسپوز درجا بپردازیم :

بتن اکسپوز :

به زبان ساده بتن اکسپوز یا تایل بتنی نما ترکیبی از ماسه ، آب و سیمان است که در طرح اختلاط جهت افزایش مقاومت و استحکام ، مواد روان کننده و پرکننده به ترکیب آن اضافه می شود . این بتن یکی از پرکاربردترین انواع بتن در معماری مدرن و امروزی می باشد . از بتن اکسپوز در طراحی و اجرای نمای بیرونی ساختمان ها استفاده می شود که علاوه بر ظاهر مدرنی که به سازه می دهد به عنوان عایق صوتی و حرارتی نیز عمل می کند . همچنین از این محصول در طراحی و دکوراسیون داخلی ساختمان ها و هم به عنوان پوشش کف و کف سازی بناها به کار گرفته می شود . استفاده از بتن اکسپوز در تولید اکسسوری های بتنی نظیر گلدان و مجسمه ، مبلمان پیش ساخته اکسپوز و … نیز متداول شده است .

بتن اکسپوز درجا :

بتن ریزی به صورت درجا نقطه مقابل بتن های پیش ساخته است . در این روش کلیه مراحل ساخت ، آماده سازی و اجرای بتن ریزی در محل سازه در سازه انجام می شود . از این نوع بتن در پروژ های عظیم نظیر پل سازی یا سد سازی و نظایر آن استفاده می شود و چون مقدار بتن مصرفی جهت اجرا بسیار زیاد است منطقی و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست که بتن در محلی دیگر ساخته شود و به محل اجرا منتقل گردد لذا ساخت این نوع بتن در محل پروژه انجام می گیرد . برای اینکه سازه ها از استحکام و مقاومت مطمئن و مطلوبی برخوردار باشند ، اجرای صحیح و اصولی بتن ریزی درجا باید مطابق با کلیه استانداردهای ساخت و ساز صورت پذیرد .

بتن اکسپوز پیش ساخته :

یکی از مشکلاتی که استفاده از بتن درجا در فصول سرد و یا مناطق سردسیر با آن مواجه هستیم یخ زدگی بتن است . مطابق با آیین نامه بتن ایران ، چنانچه برای سه روز متوالی میانگین دمای هوا در شبانه روز کمتر از 5 درجه سانتی گراد باشد و یا دمای هوا به مدت بیشتر از نصف روز از 10 درجه سانتیگراد کمتر باشد ، باید بتن ریزی در هوای سرد انجام بگیرد . چرا که بتنی که دچار یخ زدگی شده باشد از مقاومت کمتری برخوردار بوده و آب بند کردن آن نیز امکان پذیر نخواهد بود . اولین گزینه جهت رفع این مشکل استفاده از ضد یخ بتن یا گرم نگه داشتن بتن می باشد . بتن های اکسپوز پیش ساخته در کاخانه یا کارگاه ساخته شده و سپس جهت اجرا به محل پروژه انتقال داده می شود . و مشکل یخ زدگی بتن در مناطق سردسیر و یا فصول سرد را ندارند . از این نوع بتن عموما در پروژ های کوچک و معمولی استفاده می شود . به بتن های اکسپوزی که به صورت قطعات بزرگ در کارخانه ساخته می شوند پانل های پیش ساخته اکسپوز و به قطعات کوچکی که تولید می شوند تایل های پیش ساخته می گویند .


اگر علاقمند هستید از بتن پیش ساخته جی آر سی در پروژه ی خود استفاده نمایید حتما بخوانید : جی اف آر سی

حال می رسیم به پرسشی که در ابتدا مطرح کردیم چرا باید به جای بتن اکسپوز درجا از بتن اکسپوز پیش ساخته استفاده کنیم ؟ در ادامه تعدادی از علل برتری بتن پیش ساخته نسبت به بتن درجا را برمی شماریم :

1- بتن اکسپوز پیش ساخته برخلاف بتن اکسپوز درجا دچار ترک خوردگی سطحی یا عمقی و تبله نمی شود .

2- سطح بتن اکسپوز پیش ساخته برخلاف بتن اکسپوز درجا کاملا یکنواخت بوده و دچار تغییر رنگ نمی شود .

3- بتن درجا به علت جذب آب بالایی که دارد در فصل سرما دچار ترک خوردگی و فرسایش می شود در حالی که تایل بتن اکسپوز پیش ساخته با تراکم بسیار بالا و جذب آب بسیار پایین خود این مشکل را به طور کامل برطرف کرده است .

4- سرعت تولید و اجرای بتن اکسپوز پیش ساخته در مقایسه با بتن درجا بسیار بیشتر است و در تمامی فصول هم قابل اجرا می باشد . که این موضوع محدودیت های ساخت و ساز را در فصول سرد برطرف کرده است .

اگر برای پروژه های کف سازی و نماسازی با بتن اکسپوز به سبک مدرن و یا اجرای پروژه های خود به سبک نمای رومی ساختمان نیاز به مشاوره دارید ، کارشناسان ما هم به صورت تلفنی و هم به صورت بازدید حضوری از پروژه ، می توانند به شما راهنمایی های لازم را ارائه دهند .

مجموعه تولیدی فرسان ضمن تولید و فروش انواع ابزار پیش ساخته از جمله جی اف ار سی ، ابزار پلی یورتان و پنل بتن اکسپوز در تهران ، نمایندگی فروش این محصولات را در استان مازندران نیز جهت رفاه حال مشتریان عزیز با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب دارا می باشد .

آدرس شو روم و کارخانه : استان تهران – شهرک صنعتی ایوانکی – میدان آزادی – بلوارصنعت – میدان صنعت – بلوار انقلاب – گروه تولیدی فرسان

آدرس ما در مازندران : رویان بین بنجکول و حسن آباد فروشگاه فرسان