بتن اکسپوز فرسان کو
انواع طرح های بتن اکسپوز همراه با پروژه
آگوست 7, 2023
بتن پیش ساخته جی اف ار سی سه بعدی
5 تفاوت بتن اکسپوز و جی اف ار سی با سیمانکاری چیست؟
آگوست 19, 2023

7 روش نصب و اجرای بتن اکسپوز

طراحی ، اجرا و نصب نمای بتن اکسپوز توسط شرکت فرسان

یکی از مهمترین فاکتورهایی که در مراحل قبل از اجرا ، یعنی در مرحله طراحی و خرید بتن اکسپوز می تواند به طراح یا کارفرما بسیار کمک کند تا با آگاهی کامل از انواع روش های نصب ، مزیت ها و محدودیت های هر کدام از این روش ها دست به انتخاب زده و همچنین در انتخاب متریال مجاور این نمای بتنی نیز قدرت مانور داشته باشد، آشنایی و کسب اطلاعات لازم در رابطه با روش های اجرا و نصب بتن اکسپوز می باشد .

گروه تولیدی فرسان یک شرکت معتبراست که در زمینه تولید ، نصب و اجرای نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها با استفاده از انواع بتن اکسپوز فعالیت می‌کند . مشاوره و استعلام قیمت بتن اکسپوز به صورت آنلاین در واتساپ و تلفنی : ۷۷۷۴۳۱۹۰ – ۰۲۱ و ۰۹۱۲۴۵۸۷۶۶۹بیشتر بدانید: نحوه خرید بتن اکسپوزانواع روش های نصب و اجرای بتن اکسپوز :

  • 1- نصب خشک
  • 2- نصب دوغابی (ملاتی و یا چسبی)


در این ویدئو یک تکنیک مهم نصب بتن اکسپوز به روش دوغابی را می بینیم :چنانچه به بتن اکسپوز رنگی علاقمند هستید و می خواهید از این پنل های بتنی به رنگ دلخواه خود سفارش داده و استفاده نمایید حتما قبل از اقدام مقاله بتن اکسپوز رنگی را مطالعه نمایید.1- نصب تایل بتن اکسپوز به روش دوغابی :

در این روش ، نصب پنل های بتن اکسپوز توسط ملات ماسه و سیمان انجام می شود . بدین صورت که ابتدا شیارهایی پشت پنل ایجاد می کنیم سپس توسط مفتول هایی که جهت عبور سیم اسکوپ در پشت پنل قرار گرفته شده ، اسکوپ را در پنل تعبیه می کنیم و پس از چیدن تعدای پنل کنار هم ، پشت آن را دوغاب می ریزیم . لازم به ذکر است که دوغاب باید از حداقل 3 سانتیمتر ضخامت برخوردار باشد .

در نمای بتن اکسپوز با ملات موادی که به عنوان دوغاب استفاده می شوند شامل ماسه ، سیمان سیاه و سفید ، چسب بتن و آب می باشد . در این روش نصب مقداری نم دوغاب از نمای پنل بیرون می زند و باعث می شود پنل های بتن اکسپوز به صورت دو رنگ دیده شوند . با استفاده از سیمان سفید این تفاوت رنگ به حداقل می رسد . استفاده از این روش نصب حتما به بندکشی نیاز دارد . زیرسازی کار در روش نصب دوغابی می تواند آجر ، سفال ، بلوک ، سیمان و یا رابیتس خمیر مالی شده باشد .

2- نصب تایل بتن اکسپوز به روش خشک :

طریقه نصب بتن اکسپوز به صورت خشک، یک روش سریع و کارآمد است که به شما این امکان را می‌دهد تا به طریق ساده و سریع بتن اکسپوز را نصب کنید. در زیر توضیحاتی درباره روش نصب بتن اکسپوز به صورت خشک آورده شده است:
1. آماده‌سازی سطح: ابتدا سطح باید به دقت تمیز شود. حذف هر گونه لکه، گرد و غبار و ذرات موجود اهمیت دارد.
2. قرار دادن بتن اکسپوز: بتن اکسپوز به صورت تایل‌هایی آماده شده است که به راحتی می‌توانند به سطح مورد نظر نصب شوند.
3. تنظیم و چیدمان: تایل‌های بتن اکسپوز را به شکل دلخواه خود روی سطح چیده و تنظیم کنید تا به شکل نهایی برسند.
4. قفل کردن تایل‌ها: برخی از تایل‌های بتن اکسپوز دارای قفل‌های مخصوصی هستند که به راحتی به یکدیگر متصل می‌شوند و تضمین می‌کنند که تایل‌ها در جای خود قرار بگیرند.
5. پوشش دهی: پس از نصب تایل‌ها، می‌توانید از مواد حفاظتی مانند مواد ضدآب یا رنگ‌های محافظ برای ایجاد پوشش و حفاظت بیشتر از سطح استفاده کنید.


بیشتر بدانید: طرح اختلاط بتن اکسپوز چیست؟
در ادامه به شرح انواع روش های نصب خشک بتن اکسپوز می پردازیم.

1-2- نصب قطعات بتن اکسپوز با استفاده از چسب های پودری :

این روش نصب بهتر است برای پنل هایی استفاده شود که دارای جای بولت باشند . بدین صورت که ابتدا دیوار را با یک لایه پرایمر پوشش داده سپس پشت تایل را در چندین نقطه (حداقل 5-6 نقطه) چسب کاشی پودری مالیده و به دیوار می چسبانیم . پس از چسباندن ، پنل های بتن اکسپوز را از محلهایی که حفره بولت قرار دارد به وسیله پیچ رولپلاک به دیوار فیکس می کنیم . پیچ و رولپلاک ها را می توان بعد از دو سه روز از نصب باز کرد .

2-2- نصب قطعات بتن اکسپوز با استفاده از زیرسازی فلزی و یراق آلات نصب ( نبشی و پیچ) :

در این روش از دو ردیف پروفیل فلزی عمودی و افقی استفاده می شود که پروفیل های عمودی با توجه به شاپ انجام شده نصب می شوند و پروفیل های افقی بر اساس جاگذاری یراق پشت پنل های بتن اکسپوز ، روی پروفیل های عمودی نصب و جوش می شوند . در این روش بسته به ابعاد قطعات بتن اکسپوز ، در هنگام تولید پشت پنل را چند پلیت 8*8 جهت جایگذاری مهره بر روی آن ایجاد می کنند . توجه به این نکته ضروری است که فاصله آکس به آکس قوطی های افقی با فاصله آکس به آکس مهره های جوش داده شده بر روی پلیت های پشت پنل های بتنی باید یکسان و برابر باشند . این سیستم نصب بسیار دقیق و تمیز است و از محدودیت های آن می توان به جلو آمدگی نمای بتن اکسپوز نسبت به دیوار اصلی در حدود 12 تا 15 سانتیمتر اشاره کرد که البته به دیوار حجم داده و زیبایی خاصی به نما می دهد .

3-2- نصب قطعات بتن اکسپوز با استفاده از زیرسازی فلزی و پیچ کردن پنل به زیر سازی :

در این روش نیز باید از پانل هایی استفاده شود که جای بولت در آن ها تعبیه شده باشد . ابتدا قوطی های عمودی در راستای سوراخ های بولت روی دیوار اصلی توسط رول بولت یا بیس پلیت و جوش متصل می شوند سپس پانل های بتن اکسپوز بوسیله چهار عدد پیچ سرمته و واشر به قوطی ها پیچ می شوند . این روش نصب بسیار تمیز و دقیق بوده و از سرعت اجرای بالایی برخوردار می باشد . تنها باید بدانید که در این نوع اجرا پیچ ها در نمای بتن قابل روئیت بوده و چنانچه تمایل ندارید به دیده شدن پیچ ها ، با ملات بندکشی مخصوص و یا بتونه کاری می توان پیچ ها را از روی کار محو نمود .

4-2- نصب قطعات بتن اکسپوز با استفاده از زیرسازی فلزی و چسب مگااستون :

نحوه کار در این روش همانند روش 4 می باشد یعنی قوطی ها به همان شکل عمودی شاسی کشی شده با این تفاوت که نیازی نیست که پنل های بتن اکسپوز لزوما دارای حفره بولت باشند . جهت نصب در این روش پشت پنل های بتن اکسپوز را شکاف های موربی به عمق 1 سانتیمتر به شکل # ایجاد کرده سپس چسب دو جزیی مگااستون را پس از اینکه به خوبی مخلوط کردیم روی قسمت شکاف خورده در 5-6 نقطه از پنل با کاردک می مالیم . در مرحله ی بعد قسمتی از شاسی آهنی را که چسب باید روی آن قرار بگیرد را ساب زده و پنل بتن اکسپوز را روی شاسی می چسبانیم . توجه کنید که از این روش نصب در هوای خیلی سرد (کمتر از 5 درجه) نمی توان استفاده نمود .

5-2- نصب قطعات بتن اکسپوز با استفاده از زیرسازی (دیوار نازک کاری شده ، آجری یا بتنی) و پیچ :

روش کار در این روش همانند روش 2 می باشد با این تفاوت که دیوار زیرکاری باید بسیار صاف و شاقولی باشد . طوری که با قرار دادن پنل های بتن اکسپوز به روی دیوار ، سطح اجرا شده دارای صافی و شاقولی قابل قبولی بوده و دیگر نیاز به رگلاژ کردن قطعات بتنی و همسطح سازی و تراز کردن دیوار با چسب و ... نباشد .

6-2- نصب قطعات بتن اکسپوز با استفاده از زیرسازی (دیوار نازک کاری شده با هر متریالی) و چسب پودری :

در مواقعی که دیوار زیرسازی شده قابلیت پیچ و رولپلاک شدن نداشته باشد از این روش استفاده می گردد . به عنوان مثال وقتی زیرکار سفال یا کناف باشد می توانیم پنل های بتنی را با چسب پودری به زیر سازی بچسبانیم .


چنانچه قصد داشتن نمایندگی بتن اکسپوز و یا سایر محصولات پیش ساخته و سبک فرسان را در تهران یا شهرستان ها دارید می توانید از لینک اخذ نمایندگی اقدام نمایید.


نکات مهم در فرایند نصب و اجرای بتن اکسپوز

قبل از اجرای بتن اکسپوز، باید به نکات مهم زیر توجه کنید تا نتایج بهتری بدست آورید و از مشکلات احتمالی پیشگیری کنید:
1. طراحی دقیق نقشه‌های شاپ: طراحی دقیق نقشه‌های شاپ برای اجرای بتن اکسپوز بسیار اهمیت دارد زیرا این نقشه‌ها به شما امکان می‌دهند تا به صورت دقیق ابعاد و اندازه پنل‌های بتن اکسپوز مورد استفاده در پروژه را مشخص کنید. 2. زیرسازی مناسب سطح زیرین: سطحی که قرار است بتن اکسپوز روی آن نصب شود باید به دقت تمیز و یکدست شود. حذف هر گونه لکه، گرد و غبار و ذرات موجود از سطح اهمیت دارد. استفاده از زیرسازی مناسب برای بتن اکسپوز ضروری است. زیرسازی باید مقاوم، پایدار و صاف باشد تا بتن به درستی روی آن نصب شود.
3. انتخاب مناسب نوع بتن اکسپوز: انتخاب بتن با ویژگی‌های مناسب برای شرایط محیطی و نیازهای پروژه اهمیت دارد. بتن باید با مقاومت مناسب و ویژگی‌های ضدآب و مقاومت در برابر عوامل خارجی انتخاب شود.
4. تهیه مواد و وسایل نصب: اطمینان حاصل کنید که تمامی مواد و وسایل مورد نیاز برای نصب بتن اکسپوز، از جمله یراق آلات نصب، چسب، و مواد حفاظتی، آماده و در دسترس هستند.
5. برنامه‌ریزی زمانی: انجام اجرای بتن اکسپوز به موقع و با توجه به شرایط جوی مناسب است. برنامه‌ریزی دقیق زمانی برای هر مرحله از اجرای بتن اکسپوز اهمیت دارد.
6. رعایت ایمنی: در هنگام اجرای بتن اکسپوز، ایمنی کارگران و افراد حاضر در محل کار اولویت دارد. اطمینان حاصل کنید که تمامی ایمنی‌های لازم اعمال شده و از وسایل محافظ استفاده می‌شود.
این موارد بهبود کیفیت نهایی کار را تضمین می‌کنند و میزان پرتی مصالح را کاهش داده و هزینه های اضافی را از بین می برند . با رعایت این نکات مهم، می‌توانید اجرای بتن اکسپوز را به بهترین شکل انجام دهید و نتایج مطلوبی را به دست آورید.

Comments are closed.