مبلمان بتنی پیش ساخته اکسپوز
مبلمان بتنی چیست؟کاربرد و انواع آن
می 11, 2024
مقایسه نمای سنگی و نمای بتن اکسپوز
برای ساختمان نمای سنگ بهتر است یا نمای بتن اکسپوز؟
می 20, 2024

5 عامل تاثیر گذار در زیبایی نمای ساختمان ها

ضوابط طراحی نمای ساختمان در تهران

ضوابط طراحی نمای ساختمان در تهران

نمای ساختمان :

هر سازه و یا ساختمان و یا بنای مسکونی و تجاری و اداری ظاهری مشخص و پوسته ای بیرونی دارد که حتی بعضا از روی این نما می توان تا حدی هویت و ساختار کلی ساختمان را حدس زد . روی بیرونی بنا و سازه را در ساختمان سازی اصطلاحا نما می گویند .

از این جهت می توان گفت که نمای ساختمان مهم ترین بخش ساختمان است چرا که نمای ساختمان چهارچوبی برای طراحی سایر قسمتهای ساختمان است و با هزینه و توجه به نمای بیرونی ساختمان می توان باعث بالا رفتن ارزش مادی ساختمان به دلیل جذابیت نمای بیرونی شد . از طرفی نمای ساختمان جلوه ای زیبا و جذاب به ساختمان و سیمای شهر می بخشد و علاوه بر این نمای خارجی ساختمان می تواند در افزایش عمر ساختمان نیز تاثیر گذار باشد .

ضوابط طراحی نمای ساختمان در تهران

دلایل اهمیت طراحی نمای ساختمان:

طراحی نمای ساختمان اهمیت بسیاری دارد و دلایل زیر نشان می‌دهد چرا طراحی نمای ساختمان اهمیت دارد:

 1. جذابیت و زیبایی: نمای ساختمان اولین چیزی است که بازدیدکنندگان و ساکنان با آن روبرو می‌شوند. یک نمای زیبا و جذاب می‌تواند جلب توجه و افزایش ارزش ظاهری ساختمان باشد.
 2. هویت و شناخت: طراحی پوشش خارجی ساختمان می‌تواند هویت و شناخت خاصی به ساختمان بدهد و آن را از سایر ساختمان‌ها متمایز کند.
 3. انرژی و کارایی: طراحی صحیح نما می‌تواند بر انرژی مصرفی ساختمان و کارایی آن تأثیرگذار باشد. انتخاب مواد مناسب و استفاده از تکنولوژی‌های نوین در طراحی می‌تواند به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و افزایش کارایی منجر شود.
 4. تأثیر بر رفاه و روحیه: نمای مناسب ساختمان می‌تواند بر رفاه و روحیه ساکنان و کاربران آن تأثیرگذار باشد. طراحی نمای باز و ارتباط با محیط خارجی می‌تواند احساس راحتی و آرامش را در افراد افزایش دهد.
 5. سازگار با محیط زیست: طراحی نمای اصولی می‌تواند بر توسعه پایدار محیط زیست تأثیرگذار باشد. استفاده از مواد با کیفیت و قابل بازیافت، طراحی سیستم‌های تهویه و نورپردازی هوشمند و ایجاد فضاهای سبز می‌تواند به حفظ محیط زیست کمک کند.
 6. حفظ و نگهداری: نمای خارجی ساختمان می‌تواند در حفظ و نگهداری ساختمان نقش مهمی ایفا کند. استفاده از مواد با کیفیت و مقاوم در نمای ساختمان می‌تواند به افزایش عمر مفید ساختمان کمک کند.
 7. جلوگیری از خرابی‌ها: یک نمای خوب و مرتب می‌تواند از ورود رطوبت و خرابی‌های ساختمانی جلوگیری کند و در نتیجه به افزایش عمر ساختمان کمک کند.

سرایی یا نرده در نمای ساختمان کلاسیک و رومی

ارزش نمای ساختمان:

در دنیای امروزی ارزش نمای بیرونی ساختمان کمتر از معماری داخلی آن نیست و مردم و مهندسین و معماران به دنبال جدیدترین و شیک ترین طرح ها برای نمای ساختمان ها می باشند . با دیدن نمونه های جدید و متفاوت ایده گرفته و در طراحی خود از آن ها استفاده می کنند . حتی گاها در برخی از طراحی ها ی دکوراسیون در نمای ساختمان از چوب استفاده می شود و نمای چوبی می تواند باعث زیبا تر به نظر رسیدن نمای ساختمان های اداری و تجاری و مسکونی گردد . گاها با توجه به طراحی نمای بیرونی ساختمان رهگذران در ذهن خود می توانند دکوراسیون داخلی ساختمان را نیز تجسم نمایند . از همین ایده می توان جهت ساخت نمای فروشگاهی در طراحی فروشگاه های مختلف نیز بهره برد و باعث بوجود آمدن پلی ارتباطی بین مشتریان و فروشگاه گردید .

نمای ساختمان‌ها بر چهره کلی یک شهر تأثیر زیادی دارد. هماهنگی نمای ساختمان‌ها با اطراف خود بسیار مهم است و هر گونه ناهماهنگی می‌تواند منجر به زشت شدن جلوه منطقه و در نهایت شهر شود. اگر در هنگام طراحی نمای ساختمان های تجاری به نمای ساختمان های دیگر توجه نشود همگونی در بین نمای شهری محل سکونتتان از بین خواهد رفت . در لینک چرا باید نمای ساختمان های شهری با هم سازگاری داشته باشند؟ به تفصیل در رابطه با این موضوع صحبت کردیم.

خلاقیت در معماری نمای ساختمان اداری باعث می شود تا یک نمای خارق العاده در کنار سایر نماهای تکراری یک جلوه ویژه بصری برای تردد کنندگان بوجود آورد . شاید بتوان گفت نمای ساختمان مهم ترین بخش از طراحی معماری یک ساختمان و سازه است که بهتر است برای جذابیت و مقاومت بیشتر ساختمان های تجاری ، اداری و مسکونی در انتخاب طرح و رنگ و مصالح به کار رفته در نما توجه لازم را بعمل آورد .

امروزه نمای بیرونی ساختمان با حاشیه و عرض کم در بسیاری از کشور های مدرن اولویت دارد و علت آن این است که اغلب ساختمانها کوچک و در وسعت کم ساخته می شوند و می بایست از نوعی نمای خاص در تمامی آنها بهره برد . در نمای ساختمانهای مورد بحث اغلب نماها عمودی است و عمودی بودن ساختمانها بیش از همیشه نما را به چشم می آورد . البته خلاقیت همواره راهی اصولی و کلیدی است که نو آوری و تجرد را فراهم می کند .

نمای ساختمان

5 عامل تاثیر گذار در زیبایی نمای ساختمان ها:

زیبایی نمای بیرونی ساختمان‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است و برخی از مسائل تأثیرگذار در زیبایی آن عبارتند از:

 1. طراحی و شکل‌بندی: طراحی نمای بیرونی ساختمان با توجه به شکل‌بندی، خطوط، اندازه‌ها و نسبت‌ها می‌تواند به زیبایی آن کمک کند. انتخاب شکل‌ها و جزئیات مناسب می‌تواند جذابیت نمای بیرونی را افزایش دهد.
 2. مواد و رنگ‌ها: استفاده از مواد با کیفیت، مقاوم و زیبا در نمای بیرونی ساختمان می‌تواند به زیبایی و جلب توجه آن کمک کند. همچنین، انتخاب رنگ‌های مناسب و ترکیب‌های هارمونیک می‌تواند به جذابیت نما افزوده شود.
 3. جزئیات و تزئینات: استفاده از جزئیات و تزئینات مناسب در سیستم نما می‌تواند به جلب توجه و افزایش زیبایی آن کمک کند. از جمله این تزئینات می‌توان به کاربردهای مصالح فلزی، سنگی، چوبی و … اشاره کرد. حتی سقف های ساختمان جزء اساسی و جدانشدنی در هر بنای سقف دار است که طرح ساخت آن ها برای هر منطقه و آب و هوایی مختلف است مثل سقف های گنبدی و صاف و سقف شیب دار که به ظاهر ساختمان زیبایی خاصی می دهد.
 4. تعامل با محیط: هماهنگی نمای بیرونی ساختمان با محیط اطراف و مناظر طبیعی آن می‌تواند به زیبایی و جذابیت ساختمان کمک کند. ایجاد ارتباط مناسب با فضاهای سبز، نورپردازی و منظره محیطی می‌تواند زیبایی نمای خارجی ساختمان را افزایش دهد. بطور کلی نمای هر ساختمانی برروی مجموعه بافت شهری محل سکونت تاثیر گذار است .
 5. تکنولوژی و نورپردازی: یکی دیگر از مسائل تآثیرگذار در زیبایی نمای بیرونی ساختمان ها چه در سبک های معماری کلاسیک و چه در سبک های مدرن و معاصر بکار گیری انواع نورپردازی در نمای ساختمان ها می باشد که می توانید در مقاله اهمیت نورپردازی در معماری مدرن و سنتی اطلاعات بیشتری در این رابطه به دست آورید . استفاده از تکنولوژی‌های نوین و نورپردازی مناسب می‌تواند به زیبایی و جذابیت نمای بیرونی ساختمان کمک کند و آن را در شب نیز جذاب تر نمایان کند.

معماری مدرن با بتن اکسپوز نمای ساختمان

بررسی انواع سبک های طراحی نمای ساختمان:

به اجمال می توان گفت انواع طرح هایی که برای نمای بیرونی ساختمان امروزه اجرا می شود و به چشم می خورد ، سبک های کلاسیک و سنتی یا مینیمال و مدرن و یا تلفیقی از این دو می باشد . نمای چوبی ، نمای آجری ، نمای شیشه ای ، نمای کامپوزیت ، نمای سنگی ، نمای سرامیکی ، نمای اسکای لایت ، نمای سمنت برد ، نمای رومی نمونه هایی از نماهای ساختمان های امروزی می باشند . چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از این نماها هستید می توانید لینک منبع را مطالعه نمایید. اما در ادامه به چند نمونه از محبوب ترین نماها که در بین عموم متداول می باشد می پردازیم.

نمارومی: این نوع نما معمولاً شامل استفاده از تزئینات معماری کلاسیک رومی می‌باشد و معمولاً با استفاده از سنگ‌های طبیعی یا مصنوعی، موزائیک، سفال و سایر مواد ساختمانی سنتی ساخته می‌شود. نمای رومی معمولاً در ساختمان‌های تاریخی، عمومی، اداری و مذهبی استفاده می‌شود و به دلیل زیبایی و ارزش تاریخی و فرهنگی آن، هنوز هم مورد توجه معماران و طراحان قرار دارد. صفحه مربوطه

نمای بتنی: در سال های اخیر نماهای مدرن و مینیمال با محصولات پیش ساخته ای نظیر  نمای بتن اکسپوز که ظاهری خام و ساده را در چشم بیننده تداعی می کند ، طرفداران خاص خود را داشته و بسیار مورد توجه و محبوب می باشند . صفحه مربوطه

نمای جی آر سی: از دیگر متریال های پیش ساخته و سبک که در ساختمان های مدرن مورد توجه بوده و کاربرد فراوانی پیدا کرده است می توان به جی اف ار سی اشاره کرد . صفحه مربوطه

نمای کرتین وال: نمای کرتین وال (Curtain Wall) یک نوع نما است که در معماری مدرن به کار می‌رود. این نوع نما از سیستم‌های غیرباربر و غیرسازه‌ای تشکیل شده است که به عنوان پوشش خارجی ساختمان استفاده می‌شود. نمای کرتین وال معمولاً از جلوه‌ای مدرن، شفاف و سه بعدی برخوردار است و به ساختمان زیبایی و جذابیت می‌بخشد. صفحه مربوطه

نمای کامپوزیت: نمای کامپوزیت یک نوع نما است که از ترکیب مواد مختلفی مانند فلز، سرامیک، سنگ، چوب، شیشه و مواد پلیمری ساخته شده است. این نوع نما به دلیل ویژگی‌های متنوع و قابل تنظیمی که دارد، برای استفاده در ساختمان‌های مدرن و تجاری بسیار مناسب است. صفحه مربوطه

پیشنهاد می کنیم در ارتباط با طراحی نما و استفاده از نمای پیش ساخته سبک از مهندسین و کارشناسان ما در مجموعه farsanco مشاوره گرفته و از متریال های جدید و به روزی که علاوه بر سبک بودن از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه می باشند اطلاع کسب نموده تا با خیالی آسوده زیباترین نمای ساختمانی را که شامل انواع نمای مدرن ، نمای سنتی ، نمای رومی ، نمای رومی کلاسیک و … در محل سکونت خود داشته باشید .

در مجموع  طراحی نما از یک سری ضوابط پیروی می کند که در مقاله دستورالعمل طراحی و اجرای نمای ساختمان به تفصیل در این باره صحبت کردیم .


مطالب مربوط به نمای داخلی :

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *