مزایای استفاده از بتن اکسپوز در مراکز بهداشتی و درمانی
چرا بتن اکسپوز بهترین گزینه برای محیط های بهداشتی و درمانی است؟
می 27, 2024
بتن خود ترمیم شونده چیست؟
10 فایده استفاده از بتن خود ترمیم شونده
ژوئن 5, 2024

روش تخصصی نصب و اجرای نمای جی اف ار سی | GFRC

نمای برج با نمای جی ار سی gfrc

در مقاله جی اف آر سی GFRC چیست؟ توضیحات کاملی در رابطه با جی ار سی/GRC ارائه شده است. از ان جا که نصب و اجرای نما از اهمیت بسزایی در اجرای ساختمان ها برخوردار است، در این مقاله قصد داریم با چگونگی نصب و اجرای این نمای مدرن و پرطرفدار آشنا شویم. چرا که عدم اجرای درست و اصولی نما باعث می شود طی دوره های متناوب گرما و سرما و یا تحت تاثیر عوامل طبیعی همچون وزش باد و طوفان، زلزله، حریق و نظایر آن، ساختمان دچار تخریب و خرابی شده و یا آسیب جدی به آن وارد شود.

جی ار سی grc یا جی اف ار سی gfrc چیست؟

GFRC/GRC در کنار نمای کامپوزیت، نمای کریتن وال، نمای بتن اکسپوز و نمای چوب تموود یکی از متداول ترین مصالح ساختمانی است که در سال های اخیر بیشترین کاربرد را در اجرای نمای ساختمان ها داشته است.

GFRC یا Glass Fiber Reinforced Concrete به معنای بتن تقویت شده با الیاف شیشه است. این متریال از ترکیب بتن، الیاف شیشه‌ای، آب و مواد پلیمری تشکیل شده است که به وسیله الیاف شیشه‌ای تقویت شده است. GFRC به دلیل وزن سبکتر، مقاومت بالا و انعطاف پذیری بیشتر نسبت به بتن سنتی، برای استفاده در نماها، مبلمان، لوازم خانگی و سازه‌های معماری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این متریال به عنوان یک جایگزین مناسب و مدرن در صنعت ساختمانی مورد توجه قرار گرفته است.

نصب و اجرای نمای gfrc/جی اف ار سی در برج کارینا-رویان مازندران


روش اصلی و تخصصی اجرای نمای جی اف ار سی:

نمای جی اف ار سی یکی از معدود نماهای ساختمانی است که نصب و اجرای آن تنها به روش خشک انجام می شود.  سیستم اجرای نمای GFRC به صورت خشک و با دو بخش زیرسازی و پوسته اصلی نما انجام می‌شود. ابتدا، زیرسازی نما با استفاده از قطعات فلزی مختلف مانند قوطی، نبشی و غیره، بر اساس نیاز و محاسبات انجام می‌شود. این زیرسازی برای ایجاد پایه و سازه اصلی نما آماده می‌شود.

سپس، پوسته اصلی نما که شامل تایل‌های پیش‌ساخته GFRC است، بر روی زیرسازی نصب می‌شود. این تایل‌ها می‌توانند به روش‌های مختلف مانند چسباندن، جوشکاری یا رابط خشک نصب شوند. این تایل‌ها با تنوع طرح، رنگ و اندازه، به عنوان پوشش نهایی نما استفاده می‌شوند و به نمای خارجی ساختمان زیبایی و استحکام می‌بخشند.

این روش خشک اجرای نمای GFRC به عنوان یک روش موثر و سریع برای تولید و نصب ساختمان‌ها به کار می‌رود و از مزایای زیادی از جمله وزن سبکتر، نصب سریعتر و کاهش هزینه‌ها برخوردار است.


پیشنهاد مطالعه: نمای خشک چیست؟
 
 

فرایند نصب نمای جی اف ار سی/جی ار سی:

نصب و اجرای نمای جی اف ار سی (GFRC) به یک فرآیند دقیق و تخصصی نیاز دارد. در زیر چند مرحله اصلی برای نصب و اجرای نمای GFRC ذکر شده است:

طراحی و برنامه‌ریزی:

قبل از شروع به نصب، نیاز است طرح و نقشه‌های دقیقی از نمای GFRC ایجاد شود و مواد لازم برای ساخت آن تعیین شود.

تهیه مخلوط GFRC:

مخلوط GFRC از ترکیب سیمان، مواد پرکننده، پلیمرها و الیاف شیشه‌ای یا آلومینیوم تشکیل شده است. این مواد باید به نسبت دقیق ترکیب شده و مخلوط گردند.

ریخته‌گری و شکل دهی:

مخلوط GFRC به قالب‌های مورد نیاز ریخته شده و به شکل‌های مختلف شکل داده می‌شود.

تراشکاری و پیش‌پردازش:

پس از خشک شدن مخلوط، قطعات GFRC تراش و پیش‌پردازش می‌شوند تا سطح آن‌ها صاف شود.

نصب و مونتاژ:

قطعات GFRC به سازه اصلی نصب شده و متصل می‌شوند. این مرحله نیازمند دقت و توجه به جزئیات است.

پوشش و پایان:

پس از نصب، قطعات GFRC با پوشش‌های مختلف مانند رنگ‌ها و محافظت‌کننده‌ها پوشیده می‌شوند تا ظاهر نهایی به دست آید.
به عنوان یک فرآیند تخصصی، نصب و اجرای نمای GFRC نیازمند تجربه و آشنایی کافی با این متریال است. بهتر است این کار توسط تیم حرفه‌ای و ماهری انجام شود تا نتیجه نهایی به انتظارات شما برسد.

پیشنهاد مطالعه: انواع روش های تولید gfrc

روش اختصاصی گروه فرسان در اجرای نمای جی اف ار سی(gfrc):

اجرای نما با استفاده از جی اف ار سی یک کار بسیار تخصصی و حساس است. اگر در اجرای این نوع نما تخصص و تعهد کافی وجود نداشته باشد، ممکن است خسارات جدی ایجاد شود. به عنوان مثال، سقوط یک تایل جی اف ار سی از ساختمان می‌تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. این خسارات ممکن است به شکستن و آسیب دیدن تایل‌های اطراف، آسیب به افراد یا وسایل نقلیه زیر، و حتی ایجاد خطرات جانی منجر شود.

به علاوه، اگر نمای جی اف ار سی به درستی نصب نشود، ممکن است با مشکلاتی مانند نفوذ آب، ترک خوردگی، از بین رفتن زیبایی و کیفیت نما مواجه شود. این مشکلات می‌توانند به تخریب و آسیب به ساختمان وارد کنند و نیاز به تعمیرات گرانبهایی داشته باشند.

بنابراین، برای اجرای نمای جی اف ار سی حتماً به تخصص، تجربه و تعهد کافی نیاز است. انتخاب یک تیم ماهر و متخصص برای انجام این کار بسیار حیاتی است تا از ایجاد خطرات و خسارات جانی و مالی جلوگیری شود.

 
 

در مجموعه فرسان تولید قطعات GRC به صورت سفارشی و مطابق با طرح و ابعاد مشتری انجام می‌شود. سپس با توجه به ابعاد پنل های جی ار سی یکی از روش‌های نصب متنوع جی اف آر سی اعمال می‌شود تا قطعات به درستی و با کیفیت نصب شوند. از جمله روش‌های معمول برای نصب قطعات GRC می‌توان به استفاده از سیستم نصب با پیچ و مهره، قطعات نبشی و قطعات با ابعاد کوچک اشاره کرد. این روش‌ها برای نصب قطعات با ابعاد حدود 0.25 تا 2 مترمربع بکار می‌روند.

برای قطعات با ابعاد بزرگتر، روش‌های دیگری مانند لامل‌گذاری یا شاسی‌کشی متصل به قطعه و ایجاد اتصال نصب از خود محصول GRC استفاده می‌شود. این روش‌ها به منظور ایجاد اتصالات قوی و پایدار بین قطعات GRC و ساختمان یا سطح مورد نصب استفاده می‌شوند. انتخاب روش مناسب برای نصب قطعات GRC بستگی به ابعاد و نوع قطعات، طراحی نهایی و نیازهای مشتری دارد تا نصب به صورت صحیح و مطابق با استانداردها انجام شود.


جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره های ۰۹۱۲۱۲۶۴۴۵۴ و ۰۹۱۲۲۱۴۵۱۳۲ تماس بگیرید.

همچنین می توانید از طریق واتساپ و تلگرام  به صورت آنلاین با همکاران ما در ارتباط باشید.


6 مزیت ویژه نصب خشک نمای جی اف ار سی/جی ار سی:

نصب خشک نما سبت به روش‌های سنتی نصب نما مزایای زیادی دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:
  1. کاهش وزن سازه ای ساختمان: سیستم نصب خشک نما از مواد خفیف تری تشکیل شده است که باعث کاهش وزن نما و بار ساختمانی می‌شود. همچنین عدم تحمیل بار مرده اضافه (دوغاب) به ساختمان در کاهش وزن ساختمان موثر است.
  2. افزایش چشمگیر سرعت نصب: نصب خشک نما به روش ماشینی و سریع انجام می‌شود که زمان نصب و تکمیل پروژه را کاهش می‌دهد.
  3. کاهش هزینه‌ها: نصب خشک نما باعث کاهش هزینه‌های نصب، نگهداری و تعمیرات مربوط به نما می‌شود.
  4. انعطاف پذیری طراحی: سیستم نصب خشک نمای grc امکان اجرای طرح‌ها و ایده‌های مختلف طراحی را فراهم می‌کند. به همین دلیل علاوه بر استفاده در نماهای مدرن در طراحی و اجرای انواع نماهای سنتی، ایرانی، اسلیمی و حتی نماهای کلاسیک و نمارومی بسیار کاربردی و رایج است.
  5. عایق‌های حرارتی و صوتی: نمای خشک جی آر سی می‌تواند به عنوان یک عایق حرارتی و صوتی عمل کند و به بهبود کیفیت محیط داخلی ساختمان کمک کند.
  6. مقاومت در برابر عوامل جوی: نصب خشک نمای جی اف ار سی اتصال قطعات به وسیله جوش و یا پیچ به زیر سازی اصلی می باشد و این کار باعث استحکام بیشتر اتصال نما به ساختمان می شود. همچننین مقاومت بالایی در برابر باران، باد، حرارت و تغییرات جوی داشته و طول عمر نما را افزایش می‌دهد.
با توجه به این مزایا، نصب خشک نما به عنوان یک روش مدرن و کارآمد در صنعت ساختمانی مورد توجه قرار گرفته است.

Comments are closed.